Ölmeden önce görmeniz gereken 1001 film

Kimse darılmasın gücenmesin.30.doğum günümde aldığım en güzel hediye: ölmeden önce görmeniz gereken 1001 film adlı kitap! Teşekkürler Dostum,ruhumu bu kadar çabuk keşfettiğin için.

Gıcır gıcır kuşe baskı Harrison Ford kapaklı baskısı ile okumayı cok keyifli kılan bir hali var.Okudukça da izleyesiniz geliyor tabi insanın.

Genel editor:Steven Jay Schneider
Editörler:belma Baş ve G.Deniz Vural

1900’lu yıllardan 2000 li yıllara kadar süren 1001 film seçkisi,1902 yapımı Ay’a Seyahat ile başlıyor,2007 yapımı Kefaret ile son buluyor.
1001 filmin künyesi haricinde özet yorumları da barındıran kitapta sinema tarihinin en önemli yapımlarını gerçekten bulabilirsiniz.Bu kadar geriye dönük bir tarihi de her kitapta bulmak zor.

Keyifli bir önsözün arkasından bir de bu 1001 filmin listesi yapılmış.İzlemiş olduklarınızı işaretleyebilesiniz diye.Bu kitap,Bir sinema severin boş filmlerle zaman harcamaya başlamadan önce görmesi gereken olmazsa olmazlar için önemli bir rehber niteliğinde.

Şahsen işaretlediklerime bakılırsa 200u geçgin izlemiş olduğum film var listede.Yani demek ki daha çok çalışmak lazım 🙂

En son rasgele bir sayfa açıyorum:1964 yapımı Scorpio Rising.Bugünkü filmimiz olsun.

1 thought on “Ölmeden önce görmeniz gereken 1001 film

  sinemalardan

  (13 Haziran 2010 - 21:02)

  Düşünceli bir arkadaşmış… Bizde isteriz. (Arkadaşı değil o kitabı :P)
  Sevdiğim bir abim, bir yönetmen den aynı tavsiyeyi almış, "sinema ile ilgili eline ne geçerse oku" nasihatini küpe edinmiştim. Sen bu nasihat küpeni taçlandırmışsın bile.
  Tabiki yazılarında da bunu görebiliyoruz.
  Geniş bir arşiv sahibi olmuş oldun:)
  Yazı ve bilgilendirme için teşekkür ederim…

Yorumlar kapalı.