CoCo: Öteki Dünya’nın renkli hikayesi

 

Animasyonlarını 4 gözle beklediğimiz Pixar,Coco ile bu sene de bizi yine şaşırtmadı.

12 yaşındaki Miguel’in hayattaki en büyük tutkusu müziktir ,fakat  ayakkabıcılık yapan ailesinde müzik yapmak adeta yasaklanmıştır.Çünkü Miguel’in büyük büyük babası,müzik için ailesini terk etmiştir. Ölümünden sonra neredeyse  bir halk kahramanı haline gelmiş Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’a hayran olan Miguel gizli gizli onu dinleyip gitar çalmaktadır. En büyük hayali  onun gibi olabilmektir.

Ölüler gününde yanlışlıkla ölüler diyarına geçen Miguel, Ernesto De La Cruz’a ulaşmak için çılgın şeyler yaşar,ulaştığında ise onunla ilgili kötü gerçekler ortaya çıkacağından habersizdir.

Özellikle çocuklar için öteki dünyayı ele alışı o kadar naif ki.Renkli,yaşayanlar dünyasına paralel ve eğlenceli bir öteki dünyayı kim yadırgar ki? Belirli bir yaştaki çocuklar için,iskeletlerle dolu  ve ölüler aleminde geçen bir filmden sonra ölüm yaşam kaygısı dolu sorular almıyorsunuz. Fakat gene de belirli yaşın altındaki çocuklar için filmden sonra ne düşüneceklerini kestirmek biraz kapalı kutu gibi…Bu sebeple filmde yer alan +7 yaş ikonu dikkate alınmalı.

 

Bu Meksika’nın eğlenceli kültürünü yansıtan renkli animasyon çocuklara aile kavramının ne kadar köklere döndüğünü, büyük aile olmanın derinliklerini açarken, anıları hatırlamanın önemli bir kültür aracı olduğunu hatırlatıyor.

Biz ebeveynler için ise alt metinleri çarpıcı:

Çocuklarınızın hayallerinin peşinden gitmesine izin verin.Siz ona sadece sevginizi  ve huzurlu yuvanızı verin.Çünkü Miguel ,12 yaşında olmasına rağmen kendisine neyin uygun olduğunu seçmiş ve onun hayatında olmasını istiyor. Kötü deneyimleri çocuklarının üzerinde dolaştıran ebeveynler ve onları da bu duruma hapsetmiş aile büyükleri yeni jenerasyonlara sadece mutsuzluk getirir.

Pixar’ın  Meksika’nın  zengin kültürü ile bezediği animasyonu bu sene, En iyi animasyon ve En iyi orjinal Müzik oscarını kazandı

dip not: Meksika’nın kültürel ögeleriyle bezenmiş film,ucundan Frida Kahlo’ yu da senaryoya dahil etmiş. Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, Meksikalı ressam. XX. yüzyılda popüler kültürün en güçlü ögelerinden olan  ressam, resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınır.Acaba  Coco, Dünya Sanat tarihine iz bırakmış bu Meksikalı sanatçıyı anarken,son yıllarda Amerika’da artan ırkçılık söylemlerine selam mı gönderiyor ?

 

 

 

 

 

 

FİLM / Yazar:

Yazar: admin