Birdman veya (Cahilligin Umulmayan Erdemi)

Alejandro González Iñárritu, zor ama güzel filmlerin yönetmeni…


Fantastik öğeleri,filmelerine serpiştirmesi,bu öğelerden alt metin okumaları yapması,bu öğelerle bizi dövmesi çok hoşuma gidiyor ama izlerken bazen de zorlanmıyor değilim.Bird man,Inarritu’nun diğer bebeklerine göre daha soft aslında…Bu adam filmlerine gerçekten tutku ile sarılıyor.İzlerken onu hissediyorsunuz.

Bird Man da popularitesini süper kahraman rolüne borçlu,ikinci baharında çaptan düşmüş ama deneysel çalışmalarla hala kendini kanıtlama çabasında bir aktörün,iç sesi ile birlikte verdiği aslında ben de iyi bir aktörüm sanatsal işler yapabilirim çabası!Brodway’de kabul görme arzusu! Birdman üçlemesinin populer starı olarak kalmanın memnun etmediği Riggan,aslında hep yaşamak istediği ama hiç de tam olarak beceremediği dolu hayatı ararken yüzüne gerçeklerini vurabilecek en yakın dostu BirdMandır!!! Offf bu ne yaman çelişki …Ah  o iç ses! Bird man ile olan diyaloglar…Filmin bir yarısından sonra,insanlarla olan diyolaglarının da gerçeklikten uzaklaşması çok başarılı..Acaba şu an gerçekten karısıyla konuşuyor mu demedik mi ?

Riggan,theatral deneyimiyle var olmaya çalıştıkça,Bird Man diye insanların üstüne atlaması karşısında ne kadar rahatsız ve bir o kadar da egosu okşanmış tavrı beni filmde en çok etkileyen nokta….22 yıl önce Batman’i oynayan  Michael Keaton’un bu denli deneysel bir rolde bu kadar başarılı olması ise çok manidar…Taşlar yerine oturtulmak için varmış…

İnarritu “Varoluş” sorgulamasını,BirdMan gibi renkli,study Cam ile çekilmiş,hareketli bir filmin içine adeta gömmüş…Fantastik geçişleri arasında kaybolmak bu yüzden o kadar kolay,Michael Keaton,eşssiz oyunculuğunu Edward Norton’dan başkasıyla paylaşabilir miydi? bilmiyorum ama hayli doyurucu iki oyunculuk izlemek fazlasıyla seyirciyi memnun ediyor…

Bu filmle ilgili spoiler vermek olmaz zaten verdiğiniz spoiler de çok kişisel olabilir.İnarritu genelde filmlerinin sonunu izleyiciye bırakıyor.Bu her izleyiciyi memnun etmeyen bir durum.

Zaten herkes de Inarritu izleyemiyor…